BN24
Breaking
mup srpske radari i presretači
Republika Srpska

Presretači, radari i paprene kazne nisu umanjili broj nesreća u RS

Foto: bn24.net

BANJALUKA, PRIJEDOR - Paprene kazne te silni radari i presretači nisu umanjili broj saobraćajnih nesreća na putevima u Republici Srpskoj, pokazuju podaci MUP-a RS, odakle su građane uvjeravali da će ovi sistemi povećati bezbjednost saobraćaja.

Podijeli:FacebookWhatsApp

Putevi u Republici Srpskoj su 25. decembra 2020. postali "bogatiji" za 10 novih presretača, uz već dva koja su odranije, tačnije, od juna 2019. godine, bila "za petama" vozačima.

"Osnovni cilj MUP-a Srpske je da se radom presretača na terenu smanji broj poginulih u saobraćajnim nezgodama, s obzirom na to da je nepropisna i neprilagođena brzina najčešći uzrok nastanka saobraćajnih nezgoda sa posljedicama po lica", rečeno je tog 25. decembra 2020. godine iz MUP-a Republike Srpske.

Stacionarni radari

U međuvremenu je MUP 2020. nabavio 100 stacionarnih radara koji su počeli da rade 2021. godine. Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Dragan Lukač je uvjeravao da će radarski sistem doprinijeti "boljoj bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju" te dodao da je neprilagođena brzina uzročnik najvećeg broja nesreća sa teškim posljedicama.

Godine su prolazile, kazne su pljuštale, a šokantna statistika je ostala. Brojevi govore sami za sebe. Tokom 2018. godine, kada, dakle, nije bilo ni presretača, niti spomenutih radara, prema podacima MUP-a Republike Srpske, drumovi su odnijeli 130 života, a zabilježeno je 10.369 nezgoda.

U 2025. godini, takođe prema podacima MUP-a, poginulo je 129 lica, a broj nezgoda je i povećan na 13.484.

Šta kažu stručnjaci

Dragoslav Bašić, ovlašteni sudski vještak saobraćajne struke iz Prijedora, koji je zvanje inženjera saobraćaja stekao 1976. godine, napravio je paralelu između toga kako je policija djelovala nekad, a kako to radi sada.

"Bitna je edukacija, pa onda i preventiva. Nekad je saobraćajac na cesti bio preventiva. Zaustavi vozača, izruži ga za ponašanje i on to pamti i nikad više neće uraditi nešto slično kada shvati suštinu. A sad pišu kazne, ne daju sebi prići, samo što ne postrojavaju vozače. Pišu kazne, samo da pune budžet. Da ih bar pišu realno. Pola ih je nezakonito napisano, a moćnici bivaju oslobođeni. Treba raditi sistemski", kaže Bašić u izjavi za "Nezavisne novine".

Da se na prevenciji ne radi efikasno, smatra i Zdravko Ivić, predsjednik Asocijacije auto-škola BiH. Statistika je, tvrdi on, i gora nego što je prikazuju institucije.

"Radari ne utiču puno na bezbjednost. Oni su postavljeni na kritičnim mjestima, ljudi to nauče, prođu ih i onda dodaju gas više nego što su mislili da bi stigli ono vrijeme koje smatraju izgubljenim. Znaju oni (nadležni) da represija ne donosi rezultate i priznali su to", rekao je Ivić.

"I putevi grozni"

On ističe da su i putevi grozni i dodaje da je upitno kuda ide novac.

"U bezbjednost se mora ulagati, a ne pljačkati. A to oni neće", poručio je Ivić u izjavi za "Nezavisne novine".

Kako ocjenjuju trenutno stanje bezbjednosti saobraćaja u Republici Srpskoj, glasi jedno od pitanja koja smo poslali MUP-u RS, koji, u međuvremenu, nabavlja još 90 stacionarnih radara. Odgovore nismo dobili.

Podsjećanja radi, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima (ZOBS) u BiH, koji definiše obijesnu vožnju i donosi stroge kazne za takvu vrstu prekršaja, na snagu je stupio 27. maja 2026. godine. Ovim zakonom su propisane kazne koje dosežu i do 5.000 maraka.

Ali, one nisu zaustavile tragedije na saobraćajnicama. Tako su, prije nekoliko dana, u banjalučkom naselju Prijakovci, u stravičnoj saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Banjaluka - Prijedor, poginule tri osobe.

Izvor: Nezavisne

Komentari

(0)

Zaštićeno reCAPTCHA — Privatnost i Uslovi

Budite prvi koji će komentarisati.