BN24
Breaking
monako napušta evroligu
Košarka

Francuski klub odustaje od Evrolige: Evo ko zauzima njegovo mjesto

Foto: bn24.net

Sezona Evrolige 2026/27 trebalo bi da donese važnu promenu u strukturi takmičenja – liga će brojati 20 timova, uz dolazak novih klubova i najavu još većeg proširenja u narednim godinama.

Podijeli:FacebookWhatsApp

Kako prenosi BasketNews, Bešiktaš iz Istanbula trebalo bi da zauzme mesto AS Monaka, koji je odlučio da pređe u Evrokup. Time će turski klub dobiti „vajld-kard“ i vratiti se u najjače evropsko klupsko takmičenje.

Iako se među čelnicima Evrolige ozbiljno razmatrala opcija smanjenja lige na 19 timova kako bi se rasteretio raspored, preovlađujući stav uoči ključnog sastanka Upravnog odbora ECA zakazanog za 26. jun jeste da se zadrži postojeći format sa 20 ekipa.

U isto vrijeme, prema informacijama BasketNewsa, Bešiktaš je glavni kandidat da popuni upražnjeno mjesto nakon odlaska Monaka.

Gledajući unaprijed, Evroliga planira još ambiciozniji projekat – od sezone 2027/28 očekuje se proširenje na 24 tima, uz uvođenje konferencijskog sistema takmičenja, što bi predstavljalo najveću strukturnu promjenu u modernoj istoriji lige.

Prema istim izvorima, ove odluke već imaju široku podršku među akcionarima Evrolige i trebalo bi da budu i zvanično potvrđene na sastanku odbora ECA.

Monako, s druge strane, ne odustaje od Evrolige dugoročno. Klub planira povratak u takmičenje kao stalni član u budućnosti, s ciljem da se pozicionira za proširenje na 24 ekipe, uz stabilizaciju finansija i reorganizaciju strukture upravljanja i sponzorskih ugovora.

Bešiktaš je prethodno stigao do finala Evrokupa u sezoni 2025/26, gdje je poražen od francuskog kluba JL Burg, ali je ubrzo nakon toga stigla potvrda da upravo Burg neće igrati Evroligu, iako je imao priliku za to.

Izvor: bn24.net

Komentari

(0)

Zaštićeno reCAPTCHA — Privatnost i Uslovi

Budite prvi koji će komentarisati.